Çatı Kaplama Nedir?

Ahşap, beton ya da metal çatı iskeletlerinin çeşitli malzemelerle kaplanması işlemi çatı kaplama olarak adlandırılır. 

Çatı Kaplama Uygulamaları Ne İşe Yarar?

Çatılar konumları nedeniyle iç ve dış pek çok farklı etken ile karşı karşıyadır. Binaların en temel yapı malzemelerinden biri olan çatıların bakımının, onarımının ve yalıtımının düzenli olarak yapılması sayesinde binanın dayanıklılığı artırılabilir ve binanın daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

Çatı Kaplama Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çatı kaplama malzemelerinin pek çok farklı çeşidi bulunur. Çatı kaplama uygulamaları yapılırken kullanılacak olan malzemeler, uygulamanın yapılacağı alan özelinde titizlikle seçilmelidir. Çatı kaplama uygulamalarında başarılı olunması için hem doğru malzemelerin seçilmesine hem de uygulamanın iyi bir işçilikle yapılmasına özen gösterilmelidir. 

Kullanılacak olan çatı kaplama malzemeleri; ülke, bölge, coğrafi ve iklimsel özellikler gibi etkenlere göre farklılık gösterir. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak şeklinde meydana gelen sert hava değişimleri binaların tüm yapı malzemeleri gibi çatıda da yıpranmalara ve aşınmalara neden olabilir. Bu nedenle çatıların bakımı, onarımı mutlaka düzenli olarak takip edilmeli ve çatıya en uygun malzemelerin en doğru şekillerde, kaliteli işçilikle uygulanması gereklidir.

Çatı Kaplama Malzemelerinin Çeşitleri Nedir?

Protan tarafından üst düzey kalite ile üretilen Protan SE membran, düz ya da kavisli fark etmeksizin her yere uygulanabilir. Yumuşatılmış / esnetilmiş özelliklere sahip olan PVC membran her türlü hava koşuluna ve iklime kolaylıkla uyum sağlar. Protan SE membran serisi; açıkta kalan çatı yüzeylerinde kullanılan polyester donatı takviyeli bir PVC membran olarak bilinir. Mekanik olarak sabitlenebildiği gibi serme yöntemiyle vakumlu çatı sistemine uygulanabilir ya da vakumlu bir çatı sistemine gevşek olarak döşenebilir. Membran sıcak ve soğuk çatılar da dahil olmak üzere her türlü yüzeye ve alt tabakaya dahil olarak uygulanabilir ve döşenebilir. Protan SE; düz, eğimli çatılar ve kavisli çatıların tüm şekil ve kombinasyonlarında kullanılabilir. Vakumlu ve mekanik sabitleme sistemlerine açık çatı montajı için Protan SE membran ürünleri kullanılabilir. Bu çatı sistemleri yeni yapılarda ve yenileme projelerinde eğimli ve düz çatılar için uygundur. 

Protan EX membran mekanik olarak monte edilebilir ya da bir vakum çatı sistemine kolaylıkla döşenebilir. Ayrıca her türlü yüzey için de uygundur. Protan EX membran, polyester donatı ve polyester keçenin membranın alt kısmına monte edilmesiyle üretilir. Bitümlü çatı kaplamalarına ve ahşap yüzeylere doğrudan uygulanabilir. 

Protan FPO/TPO açıkta kalan çatılar ve korumalı yapılar için uygunluğu ile öne çıkan esnek bir membrandır. Yeni inşaatlar ve renovasyonlar dahil olmak üzere tüm inşaat sektörleri için uygundur. 

Protan EVA uzun ömürlü tek katlı su yalıtım membranıdır. Güçlü moleküler yapısına bağlı olarak uzun yıllar stabil ve dayanıklı olarak kalabilir. Protan EVA ile geliştirilen PVC membranlar yalıtım anlamında kesin ve net çözümler sağlar. Ayrıca Protan EVA gelişmiş kimyasal, ısı ve UV direnciyle uzun vadeli kaynak kabiliyeti de sağlar.

Çatı Kaplama Yaptırmanın Avantajları

Çatının temel görevi, binanın en üst kısmına gelen rüzgar ve yağmur gibi etkileri ve bunların darbelerini yakalayıp oluşan baskıyı minimum değerlere indirgemeyi sağlamaktır. Tüm çevresel etkilere karşı çatı güçlendirilmiş olduğunda alttaki yaşam alanlarına zarar gelmesi engellenmiş olur. 

Kullanılan çatı kaplama malzemelerinin kaliteli olması, binanın uzun ömürlü olması ve içerisindeki yaşamın sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi açısından son derece önemlidir. 

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.