Araçlar

Protan, tüm proje boyunca kalite, verimlilik ve maliyet verimliliği sağlayan çeşitli benzersiz teknik araçlar geliştirmiştir.

Protan, tüm proje boyunca kalite, verimlilik ve maliyet verimliliği sağlayan çeşitli benzersiz teknik araçlar geliştirmiştir. Menüde farklı araçlar hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Protan, dünyanın önde gelen ürün ve hizmetlerini sunan bir yetkinlik merkezidir. 70 yılı aşkın tecrübemiz ve kolektif uzmanlığımız var. Yaptığımız her şeyde iyi hazırlandık. Bu, hem teknoloji hem de yetkinlik açısından paketin lideri olmakla ilgilidir.


Binalar sadece yağmur, kar ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı değil, aynı zamanda rüzgara karşı da korunmalıdır.

Rüzgarın düz çatılara etkisi

Çatının kritik performans özelliği, monte edildiği ortama dayanabilmesidir. Binanın bulunduğu yere ve geometriye bağlı olarak, çatı yüzeyine etki eden rüzgar basınçları aşırı yüksek ve çalkantılı olabilir. Bu nedenle, çatı sisteminin bu kuvvetlere dayanacak şekilde sabitlenmesini sağlamak önemlidir. Protan'ın rüzgar yükü hesaplaması, çatının gereksinimlerinin yüksek kalite, test edilmiş ve onaylanmış bağlantı elemanları kullanılarak en son Avrupa standartlarına (EN 1991-1-4) göre tasarlanmasını sağlar.

Negatif baskı

Rüzgar, statik ve dinamik basınç arasındaki farktan dolayı düz çatılar üzerinde negatif basınca neden olur. Kasırga kuvveti rüzgarlarında, negatif basınç m2 başına birkaç yüz kilogram olabilir ve çatı yüzeyinin köşelerinde ve kenarlarında en güçlüdür. Türbülans durumunda, çatı yapısı yukarıdan emişe maruz kalmaktadır, buna ek olarak binanın duvar ve çatı yapılarındaki sızıntıların bir sonucu olarak içeriden sık sık basınç vardır.

Rüzgar yükü hesabı

Protan'ın çeşitli çatı sistemleri ve farklı bağlantı elemanları seçeneklerini birleştirerek, Protan teknik olarak üstün bir çözüm sağlarken, hem membran kullanımını hem de çatı sistemi için gerekli olan bağlantı elemanlarının miktarlarını optimize edebilir. Daha fazla bilgi veya rüzgar yükü hesaplaması için lütfen bizimle irtibata geçiniz .

Protan Elmark, Bir salon yapılandırın

Protan 1939'dan beri teknik tekstil yapıları üretmektedir. Özel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş yapı üretebiliriz.

ProKalk, proje başlangıcında çatı yüklenicisine ve müşteriye gerekli belgeleri sağlamak için Protan tarafından geliştirilen ve kullanılan önemli bir araçtır. Sadece doğru proje özellikleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hassas teklifler vermenin de anahtarıdır.

ProKalk, proje başlangıcında çatı yüklenicisi ve istemcisine gerekli belgeleri sağlamak için Protan tarafından kullanılan önemli bir araçtır. Sistem, Norveç Standardı NS3420'yi temel alır ve hassas proje açıklamaları ve tekliflerinin kolaylıkla oluşturulmasını sağlar.

Çatı yüklenicisi için, ProKalk sadece NS3420'ye göre doğru proje spesifikasyonları sağlamak için değil, aynı zamanda hassas teklifler yapmak için de önemli bir araçtır. ProKalk, teklifler için doğru fiyatlandırmayı ve zaman çizelgelerinin oluşturulmasını sağlayan ayrıntılı malzeme listeleri ve çalışma prosedürleri üretmek için Protan'ın tarife sistemini ve deneyimini kullanır. Ayrıca, ProKalk tarafından oluşturulan verileri kullanabilirsiniz ProPlan olarak hesaplanması ve gerekli kesin malzeme miktarları için mimarların çizimleri dayalı özelliklere oluşturun. Bu, teklif verme işlemi sırasında tahmin çalışmasını ve fazla veya az tahmin etmeyi ortadan kaldırır.

ProKalk'tan tutarlı ve kesin özellikler ve teklif belgeleriyle de yararlanabilirsiniz. Sistem, NS3420'deki en son gelişmelerle güncel tutulur ve bir projenin teklif aşamasında gerekli olan çok sayıda belge oluşturabilir. ProKalk tarafından oluşturulan teknik özellikler ayrıntılı ve kapsamlı olup size netlik ve güvence sağlar.

ProPlan, projeniz için en iyi çatı kaplama çözümünü hızlı bir şekilde tanımlayan çatı planlama yazılımıdır.

ProPlan, Protan tarafından geliştirilen benzersiz bir yazılım aracına odaklanmıştır. Malzemeler, montaj çözümü, metrekare, yalıtım, bağlantı elemanları ve aksesuarlar için neyin gerekli olduğunu belirtir. Farklı Protan Çatı Sistemlerinin, örneğin büyük prefabrik levhalar veya ölçüye göre rulolar gibi kolay karşılaştırılmasını sağlar. Ayrıca, ProPlan, tasarımı istenen U değerlerini ve temel yangın gereksinimlerini karşılayacak şekilde optimize etmek için farklı üreticilerin ürünlerini kullanarak konik izolasyon şemalarının hesaplanmasını sağlar.

ProPlan, ayrıntılı bir spesifikasyona, fiyat teklifine ve müteakip üretim ve saha montaj detaylarına dönüştürmeden önce yapıyı 3D olarak görselleştirir. Yararları arasında önemli ölçüde yerinde kurulum ve lojistik tasarruflar ve atıkların en aza indirilmesi yer alır.

Yararları

ProPlan belirleyici, yüklenici ve bina sahibine birçok avantaj sunar:

İndirgeme

•    Kurulum maliyetlerinde

•    Atıkta - zar ölçmek için yapılır

•    Lojistik maliyetlerde - membran stok için yapılmayan siparişe göre yapılır

Tasarruf

•    Tamamlanma süresi - dahili işlemlerin daha erken başlamasına izin verir

•    Süreç verimliliğinde - tek bir bilgi platformu kullanma

Bina bilgi modellemesi (BIM), mimari, mühendislik ve inşaat profesyonellerine binaları tasarlamak, inşa etmek ve yönetmek için bilgi ve araçlar sağlayan üç boyutlu akıllı yapılar oluşturma sürecidir. Protan, birçok farklı tasarım sisteminde kullanılabilen geniş bir çatı ürünleri portföyüne sahiptir.

Çatı konstrüksiyonlarının çoğunu kapsayacak 13 BIM ürünü / çözümü oluşturduk :

Nesneleri www.bimobject.com/protan adresinde bulabilirsiniz.

BIM hakkında daha fazla bilgi:

BIM kavramı 1970'lerden beri varlığını sürdürmektedir, ancak sadece son teknoloji ve yazılım ile inşaat sektörü için stratejik bir odak noktası haline gelmiştir. BIM, bina tasarımı ve inşaatında yer alan farklı endüstriler arasında daha fazla işbirliğine izin verir. Temel amaç, hataları ve yeniden çalışma ihtiyacını azaltırken zamandan ve maliyetten tasarruf etmektir.

 

 

Hükümetler ayrıca verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için BIM kullanımını giderek daha fazla zorlamaktadır. Birçok devlet / hükümet projesi şimdi BIM kullanımını gerektirmektedir.

Hükümetler ayrıca verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için BIM kullanımını giderek daha fazla zorlamaktadır. Birçok devlet / hükümet projesi şimdi BIM kullanımını gerektirmektedir.

BIM, öncelikle binaların tasarımı ve inşası ile ilgili mimarlar, belirteçler ve mühendisler tarafından kullanılır. BIM'deki bilgiler ayrıca tesis yönetimi tarafından bir binanın bakımı için kullanılır ve sonuçta yıkım sırasında kullanılır.

Protan objelerinin BIM projelerinde nasıl kullanılacağına dair kısa bir video aşağıda bulunabilir:

Çatı müteahhitleri için Protan'ın BIM'i nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi içeren bir broşür ve SSS belgesi oluşturduk.

Bu BIM: Broşürümüzü okuyun

(Okumak için tıklayın)

BIM: Sık Sorulan Sorular

(Okumak için tıklayın)

 

Mekanik sabitlemeli Protan Standart Örtüşme Sistemi, her türlü alt tabakaya monte edilebilir ve hem yeni inşaat hem de yenileme projelerinde kullanılabilir.

Tüm alt tabaka türleri için

Membran uzunlamasına tabaka kenarları boyunca alt tabakaya tutturulur ve bitişik rulo ile üst üste bindirilir. İki rulo sıcak hava kullanılarak birbirine kaynaklanır. Malzeme, üst üste binme sırasında homojen bir şekilde birleştirilir, bu nedenle bağlantı en azından çatı örtüsünün kendisi kadar güçlüdür. Açık çatılarda en yaygın olarak kullanılan sistemdir.

Protan SE ve EX, mekanik olarak sabitlenmiş uygulamalar için kullanılan membranlardır.

  Protan standart örtüşme sistemi

  •    hızlı güvenli kurulum

  •    hızlı kurulum süreci

  •    her türlü hava koşuluna monte edilebilir

  •    sert iklimlere uygun

  •    güçlü eklemler

 

 

  Protan Prefabrik Levhalar sistemi, rüzgara maruz kalan alanlarda en iyi ve en hızlı çözümdür, bu nedenle çatının hızlı bir şekilde kaplanması gerektiğinde idealdir.

  Hızlı hava koşullarına dayanıklı çatı

  Membran, mekanik sabitleme için alt tarafa uzunlamasına kaynak yapılmış yüksek mukavemetli şeritler ile 2 veya 4 metre genişliğinde sağlanır. Sistem, büyük, rüzgara açık çatıları örtmenin hızlı ve verimli bir yoludur. Standart Örtüşme Sistemine kıyasla kurulumu basitleştirmek ve kurulum süresini azaltmak için geliştirilmiştir. Levhaların alt kısmına kaynaklı şeritler en zorlu rüzgar koşullarına bile uyarlanabilir.

  Protan Prefabrik Levhalar, bireysel bir bina için tasarlanabilen optimum bir çatı sistemi sağlar. Membranın alt tarafındaki şeritler fabrikada kaynak yapılır. Şerit aralığı, binanın rüzgara ne kadar maruz kaldığına ve bağlantı elemanlarının ne kadar yakın olması gerektiğine bağlı olarak değişebilir. Protan Prefabrik Levhalar özellikle kuvvetli rüzgar kuvvetlerine sahip alanlar için uygundur.

  Geniş çatı alanları, sahada minimum kaynak çalışması ile hızlı bir şekilde kaplanabilir. Levhalar hızlı montajı mümkün kılar, çünkü bir seferde büyük membran bölümleri döşenir, bu da kaynak miktarını önemli ölçüde azaltır.

  Protan prefabrik levhalar

  •    hızlı, güvenli kurulum

  •    hızlı yapım süreci

  •    sert iklimlere uygun

  •    hava şartlarından bağımsız

  •    daha az eklem

  Protan prefabrik levhalar , işin hızlı bir şekilde tamamlanmasını gerektiren binalar için özellikle uygundur. Bu levhalar geniş alanlara hızlı bir şekilde monte edilebilir ve çatıdaki kaynak önemli ölçüde azaltılır.

  Prefabrike saclar, yüksek rüzgar kaldırma kuvvetlerine maruz kalan binalar için de idealdir.

   

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Protan Vakum Çatı, çatı yüzeyinde tutturucu veya yapıştırıcı kullanılmasını gerektirmeyen benzersiz bir sistemdir. Rüzgar kuvvetleri, membranı çatı yapısına sıkıca emen bir vakum etkisi yaratır. Ne kadar rüzgarlı olursa, sistem o kadar iyi çalışır.

  Daha güçlü rüzgar, daha iyi Vakum çatısı rüzgar kuvvetlerine maruz kaldığında, membran ile hava geçirmez, yük taşıyan bir alt tabaka arasındaki tabakada negatif basınç oluşur. Bu, vakum çatılarımızı sert iklimlerde ideal hale getirir. Çatı yüzeyinde herhangi bir bağlantı elemanının kullanılmasına gerek yoktur, bu nedenle buhar kontrol katmanı delinmez. Membran 2 veya 4 metre genişliğinde serilir, daha sonra hava korkuluğa karşı ve herhangi bir penetrasyon etrafında kapatılır.

  Hızlı kurulum

  Protan Vakumlu Çatı Sistemi hızlı montajı ve hızlı bir inşaat sürecini garanti eder. Çözüm çok az bağlantıya sahiptir ve pasif evler gibi katı hava sızdırmazlığı gereksinimleri olan projeler için mükemmel bir uyum sağlar. Vakumlu çatı kaplama sistemimiz, yüzme havuzları, bira fabrikaları vb. Gibi yüksek nemli binalar için de idealdir. Çatı yapısında nem sıkışırsa, vakum sistemi havalandırmaya yardımcı olur.

  Protan Vakumlu çatı sistemi

  •    benzersiz çözüm

  •    hızlı kurulum

  •    bağlayıcı veya yapıştırıcı yok

  •    sert iklimlerde ideal

  Kurulum sırasında gürültü yok

  Çatıları yenilerken delme gürültüsü sorun olabilir. Protan Vakumlu Çatı Sistemi takmak, kurulum gürültüsünü önemli ölçüde azaltır, ofisler, hastaneler, okullar ve diğer kurumlar gibi binaların kullanıcıları için büyük bir avantajdır.

  Nasıl çalışır

  Protan'ın vakum sistemi, rüzgar yüküne maruz kaldığında membran ve hava geçirmez alt tabaka arasındaki tabakada negatif basınç oluşturarak membranı sabitleme prensibine dayanır. Negatif basınç, membranın alt tabakaya karşı tutulmasına neden olur ve yük, altta yatan destekleyici yapıya aşağı doğru aktarılır. Rüzgar ne kadar güçlü olursa, sistem o kadar iyi çalışır. Protan vakum sistemi Sintef Binası ve Araştırma Enstitüsü (TG 2281) tarafından onaylanmış ve onaylanmıştır .

  Substrata bağlı olarak aşağıdaki membranlar kullanılır: Protan SE veya EX

   

   

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Protan'ın PVC membranları sıcak hava kullanılarak birbirine kaynaklanır. Rüzgar kuvvetlerinin bir sonucu olarak gerilmelere dayanabilmesi ve tamamen su geçirmez olabilmesi için kaynakların kalitesinin yüksek olması gerekir.

  Bu videoda el kaynak makinelerinin ve otomatik kaynak makinelerinin kullanımı ele alınmaktadır.

   

  Burada soyulma testine odaklanan videomuzu izleyebilirsiniz. Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Protan'ın PVC membranları sıcak hava kullanılarak birbirine kaynaklanır. Membran tabakaları arasındaki kaynak kalitesini kontrol etmek için soyulma testleri kullanılır. Kalitenin korunmasını sağlamak için bu testler kaynak başlangıcında ve kaynak işlemi boyunca yapılmalıdır.

  Bu videoda bir soyma testinin nasıl gerçekleştirildiği gösterilmektedir.

   

  Protan Parapet ve Grip Steel Bar'a odaklanan videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Protan Grip Steel Bar ile birleştirilmiş prefabrik parapet membranı, çatının rüzgara en çok maruz kalan bölgelerinde doğrusal ve etkili bir kurulum sağlar.

   

  Protan Boru detaylarına odaklanan videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Bir çatıda penetrasyonların detaylandırılması son derece önemlidir ve Protan çok çeşitli prefabrik detaylar sunarken , elle bir detay oluşturmak da önemlidir.

  Bu video, bir boru detayının oluşturulmasına odaklanıyor.

   

  Protan Box Gutter'a odaklanan videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Protan'ın oluk çözeltisi, basit ama etkili bir çözüm sağlayan prefabrik membranlardan yararlanır.

  Burada Protan Metal Edge Flashing'e odaklanan videomuzu izleyebilirsiniz.

  Protan, montaj yöntemlerimizi ve çatı ve membranlar için benzersiz çözümlerimizi gösteren birkaç video geliştirdi. İlham almak için bugün videolara bakın !

  Çatı kenarının korkuluk olmadan sonlandırılması, metal kenarın yanıp sönmesini gerektirir. Bu basit çözüm, çatı kenarına sağlam ve düzenli bir görünüm kazandırır.