Düşük Eğimli Çatı İzolasyonu Nedir?

Düşük eğimli çatı türlerinin her türlü dış etkenden ve bu etkenlerin neden olabileceği risklerden korunmasına yönelik olarak gerekli korumayı sağlayacak izolasyon malzemelerinin kullanılması ile gerçekleştirilen işlemlere düşük eğimli çatı izolasyonu denilir.

Çatılarda oluşabilecek yoğuşma problemlerinin önüne geçilebilmesi için çatı kaplama malzemelerinin altında kullanılan malzemelerin seçiminde de titizlikle davranılmalıdır. Çatı izolasyonunda kullanılacak olan malzemelerin nefes alan diğer bir deyişle buhar geçirgen yapıya sahip olmaları, çatının sağlıklı ve uzun ömürlü olması için son derece önemlidir. 

Düşük Eğimli Çatı İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Protan düşük eğimli çatılar için uzun ömürlü ve yüksek kaliteli çözümler sunmakta olup tüm iklimlerde sağlam ve yüksek teknik standartta sürdürülebilir çatılar sağlar. Açık çatılar için bir dizi yüksek kaliteli ürün sunan Protan sayesinde kullanıcılar sağlam kaliteli çözümlere kolaylıkla ulaşabilir. Protan SE, Protan EX, Protan FPO-TPO örtüler düşük eğimli çatı izolasyonlarında kullanılabilir. 

Düşük Eğimli Çatı İzolasyonu Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

Düşük eğimli çatıların yalıtımı çatının eğimi ile doğrudan bağlantılı olmalıdır. İzolasyon malzemelerinin cinsi, uygulanması ve diğer etkilerin tamamı çatı konstrüksiyonunun eğimi ile doğrudan ilişkilidir. Eğimin azalması ile birlikte kaplamanın etkisi altında kaldığı yüklemenin de artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Protan açık çatılar bir dizi yüksek kaliteli ürün sunar. Ürünler mekanik olarak vakumla ya da çatı yapısına tam olarak bağlanıp sabitlenir. Çatı kaplamaları, yeni inşaatlarda ve yenileme projelerinde düz ve eğimli çatılar için idealdir. Protan’ın çatı kaplamaları ve membranları güçlendirilmiş ve PVC-P ile kaplanmıştır. 

Düşük Eğimli Çatı İzolasyonu Malzemelerinin Çeşitleri Nedir?

Protan FPO-TPO örtüler hem atmosfer koşullarına hem de güneş ışınlarına dayanıklıdır. Termoplastik poliolefin esaslı su yalıtım membranları polyester taşıyıcılıdır ve sıcak hava kaynağı ile birleştirilir. Protan FPO-TPO örtüler hafif metal çatılar, bahçe teras çatılarda, beton çatılarda ve membranlı hazır panellerde su yalıtımının sağlanabilmesi amacına yönelik olarak kullanılır.

Polyester taşıyıcılı, geotekstil keçe laminasyonlu, çatı panelleri için üretilen PVC esaslı su yalıtım membranlarından olan Protan EX PVC örtüler atmosfer koşullarına ve güneş ışınlarına dayanıklıdır. Panel üretimi başta olmak üzere hafif metal çatılarda, dere ve parapet yalıtımlarına ek olarak renovasyon uygulamalarında da kullanılabilir.

Protan SE membranlar da polyester taşıyıcılı ve PVC esaslı su yalıtım membranları olup sıcak hava kaynağı ile birleştirilir. Hafif metal çatıların, beton çatıların ve bahçe teras çatıların yanı sıra kubbe ya da değişik şekilli beton ya da çelik çatılarda su yalıtımının sağlanması amacıyla kullanılır.

Düşük Eğimli Çatı İzolasyonu Yaptırmanın Avantajları

Protan membranları ve çatı kaplamaları yalnızca sıcak hava ile kaynaklanabilir. Bu nedenle süreç güveli bir şekilde tamamlanır. Protan tarafından sunulan çözümleri seçen bina sahipleri bu sayede kurulum süresince riskten kaçınmış olurlar. 

Protan tarafından üretilen açık çatı membranları kendiliğinden sönme özelliğine sahiptir. Bu da olası bir yangın durumunda yayılmaya yardımcı olmadıkları anlamına gelir. Protan çatı membranları kaymaz bir yüzey sağlayan dokulu yüzeye sahiptirler. Dokusuz çatı kaplamaları ile kıyaslandığında bu durumun hem kurulum hem de bakım aşamasında son derece önemli bir güvenlik faktörü olduğu açıkça görülebilir.

Protan’ın çatı kaplamaları yüksek ve düşük sıcaklıkların yanı sıra UV ışınlarına da dayanıklıdır. Mükemmel yırtılma mukavemeti sayesinde Protan ürünleri aşırı rüzgara maruz kalan alanlarda rüzgar hasarının önlenmesi konusunda son derece etkilidir. Bu sayede Protan çatı kaplamaları, şiddetli soğuk havalarda da kış aylarında ve soğuk iklimlerde de net bir avantaj sağlanması adına tercih edilebilecek en uygun ürünlerdir.

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.